Newsy ze świata CS:GO - informacje o grze Counter Strike w ciągu ostatnich lat

Każda gra sieciowa wymaga wsparcia, w innym wypadku grająca w nią społeczność z czasem zacznie się nudzić. Twórcy powinni wypełniać czas swoich fanów nowymi mapami, trybami rozgrywki, a także zmianami w mechanice gry. Ponadto przydatne jest też systematyczne odświeżanie modeli, co zawsze zostaje miło odbierane przez graczy. Jak to było z grą Counter Strike? Czy zmiany zachodziły tak szybko, jak w konkurencyjnych tytułach? A może wręcz przeciwnie - miłość społeczności zaskarbiono klasycznym podejściem i stałością?

Pierwsza edycja Counter Strike

Pierwsza edycja Counter Strike stworzona była na bazie silnika znanego z innego popularnej gry - Half-Life. Pozwalało to na wymyślenie własnych scenariuszy gry i wykreowanie dowolnej wizji świata. Z czasem społeczność zaczęłą mocno odczuwać to, że ukochanej grze brakuje rozmachu i nowoczesnych rozwiązań. Realistyczna fizyka broni i ciekawa ekonomia zabawy to za mało w porównaniu z tytułami debiutującymi na nowych platformach.

Pierwszy przełom w Counter Strike - zmiana pierwotnego silnika gry

Wielkim krokiem dla społeczności było podjęcie współpracy z Valve i raczkującą cyfrową dystrybucją na platformie Steam. Counter Strike przeniesiono na nowy silnik Source, który oferował realistyczną fizykę świata i więcej możliwości w rozwijaniu uwielbianego tytułu. Niestety CS: Source nie przyjął się z takim optymizmem, jak początkowo oczekiwano, a CS 1.6 dalej otaczała całkiem pokaźna społeczność. Warto dodać, że dopiero w wersji 1.6 wypuszczonej na platformie Steam pojawił się legendarny FAMAS, który zasłynął wśród graczy.

Twórca Counter Strike odchodzi od Valve

Zanim wydano CS: Source, jeden z twórców Counter-Strike - Minh Le, nie mógł pogodzić się z kierunkiem rozwoju CS. Jego plan zakładał stworzenie Counter Strike 2, czyli nowoczesnego odpowiednika cenionej gry. Niestety reszta studia nie podzielała jego entuzjazmu i skupiła się na kontynuacji znanej jako Counter Strike: Condition Zero. Minh Le odszedł i zajął się koreańskim projektem Tactical Intervention, a CS:CZ nie odniósł spodziewanego sukcesu. Nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawił, że Valve odnowiło współpracę z Le i tak powstała część Source - ciepło przyjęta przez fanów, jednak omijana przez zawodowców, którzy woleli dalej ćwiczyć na znanym CS 1.6.

Counter Strike: Global Offensive - e-sport wchodzi w nową erę

2012 rok został zapamiętany pod hasłem wielkiej premiery Counter Strike: Global Offensive. W założeniu CS:GO miało być klonem CS: Source, jednak dostosowanym pod szerszą publiczność. Taką samą radość z zabawy mieli czerpać niedzielni gracze, jak i zawodowcy. Tym razem Valve odniosło sukces. Ciężka praca i systematyczne łatanie błędów odwdzięczyły się szybko rosnącym gronem fanów. W Polsce największa popularność CS:GO przypada na rok 2014, kiedy to polska drużyna zawodowców zgarnęła wygraną w turnieju EMS.

Od czasu legendarnej wygranej w Katowicach popularność CS:GO nie słabnie. Ponadto gra przeszła na model free to play, co oznacza, że może w nią zagrać każdy posiadacz konta na platformie Steam. Co ciekawe, w 2018 roku popularna strzelanka zyskała dodatkowy tryb battle royale, znany z takich produkcji jak PUBG czy Fortnite.